تحصیل در دانشگاههای ترکیه

شرایط تحصیل در دانشگاههای ترکیه را می دانید؟ قوانین تحصیل در دانشگاههای ترکیه به چه صورت است ؟ راههای مهاجرت به ترکیه و شرایط اخذ اقامت ترکیه را می دانید ؟ اقدامات لازم برای تحصیل در ترکیه و مدارک مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی ترکیه و همینطور شرایط اخذ ویزای تحصیلی ترکیه کدام است ؟ تحصیل در دانشگاههای ترکیه به چه زبانهای امکان پذیر است؟ هزینه های تحصیل در دانشگاههای ترکیه چگونه است ؟ شرایط اخذ ویزای دانشجویی برای تحصیل در دانشگاههای ترکیه و تحصیل در مقاطع مختلف تحصیلی ترکیه چگونه است ؟

این مقاله در باب تحصیل در دانشگاههای ترکیه برای شما همراهان همیشگی موسسه مشاوره ای MIE (همکار موسسه حقوقی ملک پور) نگارش شده و به کلیه سوالات شما در زمینه شرایط تحصیل در ترکیه و همچنین تحصیل در دانشگاههای ترکیه پاسخ می دهد.
سیستم آموزش در دانشگاههای ترکیه به صورت ترمی – واحدی بوده و بر اساس دانشگاه و رشته تحصیلی به زبانهای انگلیسی و ترکی و یا فرانسه و یا آلمانی ارائه می شود . همانند کشور ایران ترم تحصیلی پاییز از اکتبر آغاز شده تا انتهای ژانویه ادامه دارد . و ترم تابستانی از جولای تا آگوست می باشد .
ترکیه دارای ۱۰۰ دانشگاه دولتی و خصوصی است .که دانشگاه های دولتی به زبان ترکی و یا انگلیسی و بیشتر دانشگاههای خصوصی به زبان انگلیسی می باشد . بسیاری از دانشگاههای دولتی در ترکیه آزمون ورودی دارند . همانند کشور خودمان اسامی قبول شدگان در این آزمون در روزنامه های رسمی منتشر می شود .
چنانچه تمایل به ادامه تحصیل در دانشگاههای ترکیه دارید باید بدانید هر چند که اکثر دوره ها در دانشگاههای ترکیه به زبان انگلیسی ارائه می شود اما دانشجویان در ترکیه نیازمند به دانش زبان ترکی خواهند بود برای ارتباط در محیط و داشتن شانس کار باید دانشجویان تسلط کافی به زبان رسمی این کشور داشته باشند .
دانشجویان خارجی همانند دانشجویان ترکی نیازمند قبولی در آزمون ورودی این کشور برای ورود به رشته مورد نظر خود هستند . آزمون دانشجویان خارجی yos ) است. این آزمون در آنکارا برگذار می شود . آزمون yos در آنکارا و در ماه ژوئن برگذار می شود .
شهریه دانشگاههای ترکیه متفاوت است . تقریبا بین ۵۰۰ تا ۷۵۰۰ لیر ترکیه در سال است . هزینه های مسکن برای دانشجویان متفاوت است . و تقریبا به عنوان کمترین مبلغ ۱۰۰ لیر در ماه است . قطعا چنانچه دانشجو نخواهد در خوابگاه سکونت کند هزینه های مسکن بالاتری خواهد داشت .
در ابتدای امر برای ورود به امر پذیرش تحصیلی در دانشگاه در ترکیه یا به اصطلاح apply باید مدارک تحصیلی خود را معادل سازی نماید . لذا در ذیل معادل مدارک تحصیلی در ایران و معادل آن در ترکیه را بیان می نماییم .
*در صورت تحصیل در مقطع کاردانی با دوسال تحصیل و تحصیلات نیمه دانشگاهی و دو تا سه سال تحصیل پس از تحصیل دیپلم می توانید مدرک معادل Ön Lisans Diplomasi را به دست آورید .
*مدرک کارشناسی و یا لیسانس در صورتی که بعد از دیپلم باشد معادل آن ، Lisans Diplomasi = Bachelor می باشد .
*در صورت کسب مدرک کارشناسی مدرک معادل Yuksek Lisans Diplomasi = Master می باشد .
**در صورتی که فرد دوره متمادی تحصیلی پنج ساله را بگذراند به طور مثال ادوار پزشکی مدرک معادل Veterner Hekimligi Yuksek Lisans Diplomasi را کسب می نمایید .
*مدرک معادل مقطع دکتری در ترکیه برابر با ، phd  می باشد .
مدارک مورد نیاز برای پذیرش ترکیه :
*ارائه اصل مدارک هویتی
*ارائه اصل پاسپورت
*شرکت در آزمون (YÖS) در کشور ترکیه و کسب نمره مورد نظر
*ترجمه و اصل مدارک تحصیلی دیپلم و ریز نمرات
*ترجمه و اصل مدرک پیش دانشگاهی
*ارائه مدرک زبان انگلیسی و یا (TÖMER) ترکی
مراحل اخذ پذیرش تحصیل در دانشگاههای ترکیه :
۱٫ در مرحله اول باید پس از مشخص نمودن دانشگاه خود در ترکیه می بایست فرم پذیرش دانشگاه را تکمیل نموده و ارسال می نمایید .
۲٫در این قدم شما پس از تکمیل نمودن فرم پذیرش دانشگاه ، در خواست خود را ارائه نموده و مدارک تحصیلی مورد نیاز اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاههای  ترکیه را به دانشگاه تسلیم نمایید . در صورتی که چند مورد را دز پذیرش بخواهید اعم از خوابگاه ، زبان و.. باید در فرم پذیرش اعلام نمایید .
*شما می توانید در پرسه پذیرش از چند دانشگاه هم زمان پذیرش خود را در خواست نمایید .
۳٫ قبل از اتمام زمان مورد نیاز ترجمه مدارک تحصیلی خود را به دانشگاه ارائه نمایید .
۴٫در صورت پذیرفته شدن شما توسط دانشگاه برای شما نامه پذیرش صادر خواهد شد .
اخذ پذیرش در دوره های تخصص و فوق تخصص :
دانشگاه هاي معتبر ترکیه همواره به دلیل جایگاه علمی و تخصصی بالای خود در رنکینگ جهانی در رشته های تخصصی و فوق تخصصی پزشکی ودندان پزشکی و … سالانه تعدادی دانشجوی خارجی را از طریق آزمون توس(TUS/DUS) پذیرش می شوند . معمولا این دوره ها در محل دانشگاه هاي پزشکی ترکیه مثل جراح پاشا و حاجت تپه و…. برقرار می شود . تومرپل با مشارکت استاد های به نام در دانشگاه هاي ترکیه و ثبت نام شما در دوره های آمادگی این آزمون در ترکیه و معرفی و تهیه ی این منابع همراه شما خواهد بود .
دانشگاه‌های ترکیه‌‌ :
سیستم آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه کاملاً بر اساس استانداردهای سیستم آموزشی کشور آمریکا بوده و دروس به‌صورت ترمی- واحدی ارائه می‌شود . زبان آموزشی بسته به دانشگاه و رشته می تواند به زبان های انگلیسی ، فرانسه ، آلمانی و ترکی برگزار شود.
برنامه زمانی آموزشی در دانشگاه‌های ترکیه معمولا شبیه دانشگاه‌های ایران می باشد به این شکل که شروع ترم از پائیز و ماه اکتبر و انتهای ژانویه و یعنی بهار از فوریه آغاز و در ماه ژوئن به انتها خواهد رسید و ترم‌های تابستانی از جولای تا آگوست خواهد بود .
برای ورود به دانشگاه های ترکیه حتما به این نکته توجه داشته باشید تا دانشگاه مربوطه مورد تأیید باشد . لذا برای سهولت شما نام دانشگاه های مورد تأیید ترکیه را در متن ذیل آورده ایم .

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *